Czy muszę naprawić pojazd po szkodzie?

Wypadki drogowe to często sytuacje, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia pojazdu. Likwidacja szkód w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych rodzi sporo wątpliwości. Jedną z nich jest pytanie, które zadają sobie właściciele uszkodzonych samochodów: czy muszę naprawić pojazd po szkodzie?

Naprawa czy pieniądze?

Zarówno prawo, jak stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie prezentują się jasno. Według linii orzeczniczej poszkodowany posiada prawo wyboru metody rozliczenia odszkodowania po wypadku. Może zdecydować, czy naprawienie szkody z tytułu uszczerbku na mieniu ma nastąpić poprzez przywrócenie zniszczonego auta do poprzedniego stanu, czy wypłacona ma zostać stosowna kwota pieniężna. Jednocześnie w przypadku gdy zniszczenie samochodu jest tak duże, że jego naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna, istnieje tylko możliwość świadczenia pieniężnego.

Problemy z odszkodowaniem – uzyskaj pomoc Wałbrzych.

Odszkodowanie po wypadku ma pokryć straty, które poszkodowany poniósł w wyniku doznanej szkody. Powinno wynosić tyle, ile szacowany uszczerbek majątkowy. Jego wysokość musi odpowiadać przewidywanym kosztom niezbędnym do poniesienia w przypadku naprawy auta. Warto wiedzieć, że kwota ta jest niezależna od tego, czy poszkodowany już dokonał naprawy pojazdu oraz od tego, czy w ogóle zamierzał to robić. Ubezpieczyciel nie może uzależnić wypłaty pieniędzy od faktu naprawy auta. Odpowiedź na pytanie, czy muszę naprawić pojazd po szkodzie, brzmi więc – nie. Według polskiego prawa, nie ma takiej konieczności, a wypłacone w ramach odszkodowania pieniądze, pozostają do naszej dyspozycji.
Jeżeli likwidacja szkody jest bardziej skomplikowana, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, na przykład firmy kancelariaciti.pl z Wałbrzycha. Praktyki towarzystw ubezpieczeniowych niejednokrotnie prowadzą do zaniżenia odszkodowania po wypadku, czy to poprzez zaniżenie kosztorysu, czy też odmowę pokrycia wszystkich kosztów naprawy auta.