Jak zgłosić szkodę po kolizji lub wypadku drogowym?

Kolizja lub wypadek drogowy mogą zdarzyć się każdemu z nas. Często nie są one związane z naszą nieuwagą, a z brawurowym zachowaniem innego uczestnika ruchu drogowego. W związku z tym warto posiadać wiedzę o tym, jak zgłosić szkodę po kolizji lub wypadku drogowym.

Kolizja czy wypadek?

Na szczęście większość zdarzeń drogowych to kolizje. Kolizja to sytuacja, w której dochodzi jedynie do szkód materialnych związanych z uszkodzeniem pojazdów mechanicznych. W wypadku dochodzi nie tylko do zmian w strukturze pojazdu, ale szkód doznają również pasażerowie samochodu lub piesi. Dochodzenie odszkodowań w obu przypadkach jest bardzo podobne, ale różni się zakresem możliwego do uzyskania odszkodowania po wypadku.

Czy wzywać policję?

W przypadku kolizji obecność policji nie jest wymagana. Sam przyjazd służb mundurowych wiąże się z mandatem za spowodowanie niepożądanego zdarzenia oraz ustaleniem liczby punktów karnych. Wypadek to sytuacja zgoła odmienna i zawsze należy zgłosić go policji. Tak postępujemy wtedy, gdy uczestnicy ruchu drogowego doznali uszczerbku na zdrowiu, kierowca prowadził pod wpływem alkoholu czy też nie posiadał ważnych dokumentów.

Oświadczenie – jak postępować?

Kolizja czy wypadek stanowią często szok dla kierowców. Warto, jednak w tym momencie starać się uspokoić, by nie zapomnieć o najważniejszych zadaniach do wykonania. W przypadku braku wzywania policji, należy spisać ze sprawcą kolizji oświadczenie, które umożliwi następnie dochodzenie odszkodowań. Prawie każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada swój wzór oświadczenia, ale kierowcy często nie posiadają go przy sobie, dlatego w tym przypadku wystarczy zwykła kartka z najważniejszymi informacjami, m.in dane adresowe i osobowe, informacje dotyczące prawa jazdy, numer polisy, nazwa ubezpieczalni, opis i szkic zdarzenia, wskazanie sprawcy.

Brak OC – jak zgłosić szkodę po kolizji lub wypadku drogowym?

Dochodzenie odszkodowań warto rozpocząć jak najwcześniej, chociaż polskie prawo umożliwia dokonanie zgłoszenia szkody w ciągu 3 lat od dnia zdarzenia. Najłatwiej skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy, ale zdarza się, że sprawca nie posiada polisy OC. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą kancelarie odszkodowawcze, takie jak np. kancelariaciti.pl z Wałbrzycha. Wykwalifikowani doradcy pomogą nie tylko zgłosić szkodę, ale również dokonają wszystkich niezbędnych formalności, aby uzyskać należyte odszkodowanie po wypadku. Możesz także udać się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, które ma obowiązek przyjąć szkodę. Gdy posiadasz dobrowolne ubezpieczenie AC, nie poniesiesz żadnych kosztów, nie stracisz zniżek, jeśli szkodę zgłosisz do swojej ubezpieczalni.